تأیید هویت فرآیندی است که کاربردهای زیادی دارد، به‌ویژه مواردی که مربوط به تجارت، خدمات مالی و بانکی است. یک مثال معمولی از تأیید هویت زمانی اتفاق می‌افتد که وارد برنامه‌های خاصی می‌شوید و از شما خواسته می‌شود اطلاعاتی مانند نام کاربری یا شماره تلفن همراه و رمز عبور را وارد کنید.

 امروزه با پیشرفت​های فناوری، سیستم​های هوشمند و امن احراز هویت فقط بر روی کد و رمزهای عبور متکی نیستند بلکه با بهره​گیری از المان​های بایومتریک بسیار امن​تر عمل می​کنند.

منظور از تأیید هویت مبتنی بر المان​‌های بایومتریک چیست؟

راستی‌آزمایی هویت مبتنی بر المان‌های بایومتریک، سیستمی است که از هویت بایولوژیکی همچون ویژگی‌های فیزیکی یا رفتار افراد استفاده می‌کند. هدف این سیستم‌ها این است که احراز هویت را دقیق‌تر کرده و ادعای هویتی فرد را به‌گونه‌ای اثبات کند تا احتمال جعل یا سرقت هویت به حداقل برسد

اهمیت تأیید هویت بایومتریک

امنیت یکی از ملاحظات قابل‌توجه مصرف‌کنندگان هنگام انتخاب محصول یا خدمات در عصر دیجیتال است؛ بنابراین، شرکت‌ها باید سیستم‌های امنیتی دیجیتال قوی مانند فناوری تأیید هویت بایومتریک را پیاده‌سازی کرده تا کاربران آن‌ها هنگام استفاده از محصولات یا خدمات مورد نظرشان احساس امنیت کنند.

یک مثال ساده از تأیید هویت با فناوری بایومتریک زمانی رخ می‌دهد که از شما خواسته می​شود برای دسترسی به تلفن همراه خود با استفاده از دوربین جلو، چهر‌ه‌ی خود را اسکن کنید. در این حالت تلفن دیگر به کد یا رمز عبور نیاز نخواهد داشت و صرفاً داده‌های بایومتریک افراد برای دسترسی استفاده می‌شود.

فناوری‌های تأیید با المان‌های بایومتریک مانند چهره، اثرانگشت، عنبیه و …، سرقت، جعل یا سوء استفاده از هویت دیجیتالی افراد را دشوار و حتّی غیرممکن می‌کند. مردم می‌توانند از خطر جرائم سایبری مانند دسترسی غیرقانونی یا جعل هویتشان در امان باشند.

مواردی که هنگام انجام تأیید هویت مبتنی بر بایومتریک باید در نظر داشته باشید:

هنگام انجام تأیید هویت مبتنی بر المان‌های بایومتریک چه مواردی را بایددر نظر گرفت؟

  1. عوامل خطر را درک کنید

استفاده از فناوری تأیید با بایومتریک، آسان، سریع و کاربردی است. با این حال، خطراتی نیز در این زمینه وجود دارد زیرا تغییر داده‌های بایومتریک شما به آسانی تغییر کد یا رمز عبور نیست. فرض کنید تصادفی دارید که باعث از هم ریختگی چهره شما می‌شود. در این صورت، سیستم بایومتریک ممکن است دیگر آن را تشخیص ندهد. در این حالت دسترسی شما به سرویس مورد نظر قطع شده و داده‌های بایومتریک ذخیره‌شده باید بازنشانی شوند.

  1. از روش‌های دیگر تأیید هویت برای پشتیبانی احراز هویت بایوتریک استفاده کنید

از آنجایی که جایگزینی داده‌های بایومتریک آسان نیست، همچنان باید از سایر روش‌های تأیید هویت مانند کدها و رمزهای عبور به‌عنوان پشتیبان و به‌صورت موازی استفاده کنید.

  1. از یک سرویس تأیید هویت معتبر استفاده کنید

مطمئن شوید که با یک ارائه‌دهنده سرویس احراز هویت معتبر مانند ویداوریفای کار می​کنید. ویداوریفای دارای یک سرویس احراز هویت است که می‌تواند داده‌های بایومتریک و جمعیتی را با پایگاه‌های داده ملی مقایسه کند. فناوری استفاده شده توسط ویداوریفای به پشتوانه‌ی جدیدترین الگوریتم‌های هوش مصنوعی استانداردسازی شده است که دقت آن را تا 99.5٪ افزایش می‌دهد، به این معنی که برای امنیت هویت دیجیتال خود می‌توانید روی ما حساب کنید.

امنیت سرویس احراز هویت ویدا وریفای

احراز هویت قوی، جلوگیری از تقلب و تأیید هویت خودکار را فراهم می‌کند. وب‌سرویس احراز هویت بایومتریک ویدا، شامل APIهای قدرتمندی است و به‌آسانی با هر زیرساخت برنامه کاربردی موجودی یکپارچه می‌شود. ویدا به عنوان یک سرویس ابری، با توجه به نیازمندی‌های ذخیره‌سازی و کارایی، به صورت پویا مقیاس‌پذیر است، در هر زمان در دسترس است و برای سناریوهای کاربردی قابل استفاده است.

قابلیت‌های امنیتی:

  • انتقال داده‌های محافظت شده با رمزنگاری قوی TLS/SSL
  • امکان ارائه سرویس‌ها با توجه به نیاز کسب‌وکار