شخصی با بانک خود تماس می‌گیرد تا برای خرید اولین خانه‌ی خود وام مسکن بگیرد. گروهی از نوجوانان با هیجان بلیط می‌خرند تا در کنسرت نوازنده‌ی مورد علاقه‌ی خود شرکت کنند. پدری با خوشحالی کنار فرزندش می‌نشیند تا اولین تلفن هوشمند او را راه‌اندازی کند، همه‌ی این موارد و فرایند‌ها با آسایش در خانه خود افراد صورت می‌پذیرد.

در ظاهر، ارتباط بسیار کمی بین این سه فعالیت وجود دارد؛ اما اگر کمی عمیق‌تر نگاه کنیم، خواهیم دید که یک خط قرمز تمام این لحظات مهم زندگی را به هم گره می‌زند: هویت!

فرقی نمی‌کند که نسبت به آن آگاه باشیم یا نه، به‌هرحال هویت مهم‌ترین عامل دسترسی به انواع خدمات اجتماعی عصر ما محسوب می‌شود. در سال ۲۰۲۲ هویت و روش‌های احراز آن مانند سایر جوانب زندگی در حال تکامل است. در سال‌های اخیر و به لطف نوآوری‌های مداوم در فناوری ما شاهد ظهور پدیده‌ای به نام «هویت دیجیتال» بوده‌ایم.

بر کسی پوشیده نیست که اکنون هویت دیجیتال در دنیای فناوری برای مصرف‌کنندهمصرف کننده و همچنین کسب‌و‌کارها در کانون توجه قرار گرفته است. در واقع، اکنون افراد بیشتری از هویت آنلاین برای کارهای روزانه مانند دسترسی به مزایای دولتی، آموزش، حسابهای بانکی و رزرو نوبتهای پزشکی استفاده میکنند. حتی دسترسی به خدمات یا انجام عملکردها بدون آن‌هاآنها در برخی موارد غیرممکن است.

این تغییر نشان می‌دهد فعالیت‌هایی که بیشترین ارزش را دارند همان فعالیت‌هایی هستند که کاربران باید هویت دیجیتالی خود را برای دسترسی به آن‌ها ارائه دهند. به این ترتیب، مزایای احراز هویت دیجیتال برای شهروندان، دولت‌ها و مشاغل را نباید نادیده گرفت، چراکه می‌تواند منجر به رشد و اقتصاد فراگیرتر شود؛ بنابراین پیاده‌سازی سیستم‌های احراز هویت دیجیتال برای دستیابی به این اهداف بیشتر ضروری به نظر می‌رسد.

هویت دیجیتال چیست و چرا اهمیت دارد؟

به‌طور خلاصه، هویت‌ دیجیتال شامل تمام روش‌ها، فرایندها و ابزارهایی است که به‌واسطه‌ی آن‌ قادریم اثبات کنیم همان شخصی هستیم که در فضای مجازی ادعای بودنش را داریم.

برای بسیاری از ما که در دوران «آنالوگ» بزرگ شده‌ایم و از گواهینامه رانندگی برای تأیید هویت خود در ادارات استفاده می‌کنیم، ارائه مدرک برای احراز هویت در یک محیط فیزیکی طبیعی است؛ اما باید توجه داشت که ارائه همان مدرک برای احراز هویت در دنیای دیجیتال چندان ساده نیست. این امر به خاطر این است که ماهیت همه‌ی روابط در فضای مجازی، از راه دور است؛ بنابراین عمل واقعی تحویل یک سند شناسایی فیزیکی در فضای مجازی کارگشا نیست. با این تفاسیر می‌توان درک کرد که چرا در غیاب راستی‌آزمایی حضوری، دو طرف یک تعامل نمی‌توانند به‌راحتی ادعای یکدیگر را درباره‌ی مسائل هویتی باور کنند.

مقوله‌ی عدم اعتماد در این متن حیاتی است و برای پر کردن این شکاف و اطمینان از اینکه افراد و سرویس‌های اینترنتی می‌توانند به سازمان‌ها و کسب‌وکارها اعتماد کنند، به مفهوم جدیدی به نام هویت‌ دیجیتال نیاز است.

هویت دیجیتال چه شکل‌هایی دارد؟

به‌طورکلی، هویت دیجیتال می‌تواند به دو شکل باشد. اولی نسخه دیجیتالی یک سند احرازهویت فیزیکی است؛ مانند اسکن گواهینامه یا کارت شناسایی که در کامپیوتر شما ذخیره شده است.

دومی شامل انواع روش‌های اعتبارسنجی برای دسترسی به خدمات آنلاین است که معمولاً از طریق یک فرآیند احراز هویت اولیه ایجاد می‌شوند. به عنوان مثال پس از ثبت نام در یک وبسایت اثر انگشت شما، چهره‌ و یا حتی یک پین‌ کد می‌تواند هویت دیجیتال شما را برای دسترسی‌های بعدی تشکیل دهد.

چرا هویت دیجیتال مهم است؟

چرا هویت دیجیتال مهم است؟

با در نظر گرفتن اینکه در حال حاضر بیشتر از هر زمان دیگری به ارتباطات اینترنتی در فضای ابری و کار خانگی متکی هستیم، واضح است که عدم اعتماد می‌تواند مشکل بزرگی باشد.

علاوه بر این، اشکال «سنتی» احراز هویت دیگر برای تضمین امنیت آنلاین کافی نیستند. به عنوان مثال، با توجه به اینکه گذرواژه‌ها شکل نسبتاً ضعیفی از احراز هویت هستند. استفاده از آن‌ها به صورت مجزا، دیگر پاسخگوی نیازهای جامعهای نیست که به شدت به آنلاین بودن متکی است. از آنجایی که مجرمان سایبری دائماً به دنبال یافتن راه‌های جدیدی برای نفوذ در زره امنیتی کاربران و مشاغل هستند، باید برای محافظت در برابر آن‌ها اقدامات بیشتری انجام شود.

برای اثبات راحتی هک شدن گذرواژه‌های مرسوم کافیست یک جستجو در گوگل انجام دهید تا متوجه شوید در حال حاضر اکانت‌های هک شده در ابعاد گسترده خرید و فروش می‌شوند. سرویس‌هایی که به صورت قانونی توسط یک کاربر خریداری شده‌اند چنانچه تنها با یک گذرواژه قابل دسترسی باشند از پایین‌ترین سطح امنیت برخوردارند.

اما ماجرا به اینجا ختم نمی‌شود. مجرمان سایبری با مجهز شدن به تکنیک‌های جدیدی که زبان‌های برنامه‌نویسی در اختیار آن‌ها می‌گذارد اکنون قادرند مدل‌های پیشرفته‌تر احراز هویت را هم دور زده و برای مثال به پس‌انداز بانکی شما دستبرد بزنند. در برخی موارد هکر قادر است با سرقت هویت دیجیتال شما جرایم مختلفی را به نام شما مرتکب شود.

به سرقت رفتن هویت دیجیتال چه خطراتی دارد؟

در صورت به سرقت رفتن هویت دیجیتال شما توسط مجرمین سایبری، آنها قادر خواهند بود اعمالی مانند موارد زیر را انجام دهند:

  1. سرقت اموال بانکی شما و یا باز کردن حساب از طرف شما برای مقاصد مجرمانه.
  2. فروش اطلاعات هویتی شما به اشخاص دیگر که از آن برای مقاصد غیرقانونی استفاده میکنند.
  3. کنترل کامل دستگاه‌های هوشمند شما از جمله رایانه و تلفن همراه و هدایت شما به وبسایت‌هایی که هرگز قصد بازدید از آن‌ها را نداشته‌اید.

راه چاره در صورت سرقت هویت دیجیتال چیست؟

بر اساس تخمین های پایگاه داده ID4D بانک جهانی، تقریباً یک میلیارد نفر در سراسر جهان فاقد هرگونه مدرک شناسایی قانونی هستند. 3.4 میلیارد نفر دیگر که دارای برخی از شناسایی های قانونی شناخته شده هستند، توانایی محدودی برای استفاده از آن در دنیای دیجیتال دارند. 3.2 میلیارد باقیمانده دارای هویت قانونی شناخته شده هستند و در اقتصاد دیجیتال مشارکت دارند، اما ممکن است از آن شناسه به طور موثر و کارآمد آنلاین استفاده نکنند.

استفاده از اشکال مدرن شناسه دیجیتال برای هر یک از این سه گروه، نوید بخش ایجاد ارزش اقتصادی خواهد بود. وقوع این امر با تقویت به کارگیری اشکال مدرن شناسه دیجیتال که دسترسی بیشتر به کالاها و خدمات را فراهم می‌کند؛ میسر خواهد شد.

در نهایت حال که اثبات شد هویت دیجیتال شما تا چه اندازه حساسیت دارد و از طرفی این حساسیت تا چه اندازه می‌تواند جوانب زندگی کاربران را تحت تاثیر قرار دهد می‌توان استدلال کرد که حفاظت از آن باید برای تمامی خدمات آنلاین یکی از مهم‌ترین اولویت‌ها باشد.

خوشبختانه نوآوری‌ها و ابتکاراتی در این زمینه وجود دارد که در صورت به کارگیری آن‌ها از طرف بانیان سرویس‌های مجازی، هویت دیجیتال شما از انواع حملات سایبری در امان خواهد بود. از جمله این نوآوری‌ها می‌توان به احراز هویت مبتنی بر تصویر و ویدیو و تدابیر امنیتی که برای جلوگیری از سؤاستفاده از آن‌ها در نظر گرفته شده اشاره کرد.

فرض کنید یک سازمان فرایند احراز هویت دیجیتال را برای کاربران خود به درستی انجام دهد. در این صورت، با بهینه‌سازی تجربه کاربری برای همکاران و مشتریان یا شهروندان، موجب افزایش درآمد و مزایای تحول‌آفرین خواهد شد. سازمان‌هایی که خدمات امنیتی مبتنی بر داده‌ ارائه می‌دهند از رقبای خود بهتر عمل می‌کنند، به این صورت که ۲۳ برابر بیشتر احتمال دارد مشتریان جدید به دست آورند. نظرسنجی آینده سایبری ۲۰۱۹ Deloitte و کشف مجدد هویت شما از این اظهارات پشتیبانی می‌کند .

سرویس بایومتریک ما کاربردهایی نظیر: احراز هویت قوی، جلوگیری از تقلب و تأیید هویت خودکار را فراهم می‌کند. وب‌سرویس احراز هویت بایومتریک ویدا، شامل APIهای قدرت‌مندی است و به آسانی با هر زیرساخت برنامه‌کاربردی موجودی یکپارچه می‌شود. ویدا به عنوان یک سرویس ابری، با توجه به نیازمندی‌های ذخیره‌سازی و کارایی، به صورت پویا مقیاس‌پذیر است، در هر زمان در دسترس است و برای سناریوهای کاربردی قابل استفاده است.

سرویس‌های VIDA برای توسعه‌دهندگان برنامه‌کاربردی با هر نوع سرویس و نرم‌افزاری تنها با دسترسی به اینترنت ایجاد شده است، مستقل از سکو و دستگاه است و به هیچ نرم‌افزار پایه برای نصب و نگهداری نیازی ندارد، بنابراین توسعه‌دهندگان می‌توانند بر روی هسته اصلی نرم‌افزار خودشان تمرکز کنند. همچنین در صورت نیاز امکان ارائه سرویس احراز هویت دیجیتال VIDA در محل (نسخه) وجود دارد. لطفاً برای دریافت اطلاعات با ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *